Pałac w cenie mieszkania

 Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy  we Wrocławiu przygotowała do sprzedaży zespół pałacowo – parkowy  w Stradomii Dolnej. Zlokalizowany jest on na  ponad 3,5  ha  działce ze starodrzewem, tworzącej park w stylu angielskim. Budynek pałacu  pochodzi z 1800 roku,  a w roku 1913 uzyskał ostateczny wygląd. Powierzchnia  użytkowa pałacu to  około 660 m2.Całość założenia usytuowana jest wzdłuż drogi równoległej do doliny rzeki Widawy. Pałac zlokalizowany jest 54 km od Wrocławia, 23 km od Oleśnicy i jedynie 15 km od zjazdu z drogi ekspresowej S8 i trasy Europejskiej E 67, łączącej Europę Środkową z Finlandią, co gwarantuje szybką i sprawną komunikację. Dojazd do  działki drogą utwardzoną. Sama miejscowość jest malowniczo położona w obrębie Arboretum Leśnego należącego do nadleśnictwa Syców, co gwarantuje ciszę i spokój.

pow. działki:                          3,61 ha
pow. budynku:                      660 m2
aktualna cena:                      1 093 500 zł
cena po bonifikacie:          543 141 zł
dz. nr:                                   406/18 AM -1
obręb: Stradomia Dolna

W odległości  3 km od pałacu znajduje się ok. 30 ha zalew, nad którym również posiadamy działki budowlane do sprzedania. Ukształtowanie akwenu zachęca do uprawiania sportów wodnych, piaszczysta plaża pozwala na odpoczynek połączony z  rekreacją, miejsce to znakomicie  nadaje się również  dla amatorów wędkarstwa. Ze względu na  położenie  pałacu, jego atrakcyjne sąsiedztwo idealnie nadaje się na centrum SPA, klinikę chirurgii plastycznej lub dom spokojnej starości.

Budynek pałacu zlokalizowany jest w południowo – wschodniej części wsi.  Obiekt zwrócony jest elewacją frontową w kierunku północno-zachodnim. Park przypałacowy rozciąga się po stronie południowej budynku.

Pałac posiada charakterystyczny dla pałaców barokowych układ przestrzenny wnętrza. Zbudowany na planie prostokąta o wymiarach 30m na 18 m. z wysuniętym częściowo półowalnym ryzalitem od strony ogrodu. Budynek dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym, całkowicie podpiwniczony. Piwnice  są częściowo zagłębione co oznacza, że parter jest podwyższony w stosunku do terenu, dodatkowo kondygnacja piwnic doświetlona jest oknami. Wejście główne  zlokalizowane jest w centralnej części budynku pomiędzy rzędem kolumn, prowadzi do ganku reprezentacyjnymi schodami jednobiegowymi. Elewacje bogato zdobione oryginalnie zachowanymi elementami dekoracyjnymi.

W pałacu  zachowany jest ciąg trzech wnętrz reprezentacyjnych na osi poprzecznej budynku : ganek –sień –salon owalny. W owalnym salonie zachowała się  oryginalna, drewniana, ozdobna boazeria o konstrukcji ramowo płycinowej, dwie nisze o ścianach pokrytych polichromią. Na suficie pozostała oryginalna sztukateria w formie  bogato zdobionej rozety sufitowej i fasety. Na parterze, obok owalnego salonu znajdują się pomieszczenia, które zostały wydzielone na przestrzeni lat, jednak można dopatrzeć się tam pierwotnego układu funkcjonalno – komunikacyjnego. Do pałacu  prowadzi również boczne wejście od strony zachodniej  na fotografiach archiwalnych widnieje w tym miejscu zegar słoneczny, który na podstawie zdjęć można odtworzyć.

Pałac zwieńczony  gzymsem koronującym i dachem  mansardowym  o kącie nachylenia  dołu 45 °, część górna mansardu płaska. Dach pokryty łupkiem na tzw. „rybią łuskę”. Budynek w stanie technicznym dobrym, do odzyskania pełnej świetności wymaga  jednak nakładów finansowych.  Pałac wpisany jest do Rejestru Zabytków co umożliwia nabywcy skorzystanie z  50 % obniżki ceny. Przy zakupie nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków Agencja Nieruchomości Rolnych udziela  nabywcy bonifikaty. Warunkiem skorzystania z tak preferencyjnej  możliwości  nabycia nieruchomości   jest zastrzeżenie, że  nowy właściciel zobowiąże się ją odrestaurować. Jeśli tego w ciągu pięciu lat nie dokona będzie zobowiązany zwrócić upust, wraz z odsetkami,  zgodnie z ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Szczegółowych informacji o nieruchomości udziela Pani Dorota Grygiel tel. 071 35 63 919 wew. 801

 

Close Comments