Zespół pałacowo-parkowy w Kołybkach (sprzedany)

You are here Start  > Oferty sprzedaży zabytków. Osoby prywatne >  Zespół pałacowo-parkowy w Kołybkach (sprzedany)
Item image

Kompleks pałacowo-parkowy położony jest we wsi Kołybki, gmina Damasławek, powiat wągrowiecki, woj. wielkopolskie, w odległości około 17 km na wschód od Wągrowca i 80 km od Poznania (dogodne połączenie drogami o nawierzchni utwardzonej asfaltem) dz.nr 58/17 o pow. 77.325 m2, KW: PO1B/00035249/1 Zarówno pałac, jak i park pałacowy zostały wpisane do rejestru zabytków i objęte są opieką konserwatorską.

Budynek pałacu jest eklektycznym obiektem utrzymanym w stylistyce neorenesansowej. Obiekt wniesiono na rzucie prostokąta. Pałac, kryty dachem mansardowym z belwederem, składa się ze starszej części głównej – trójkondygnacyjnej (zbudowanej przez Władysława Moszczeńskiego w ok. 1882 r.) i części nowszej, dobudowanej od strony wschodniej w latach 20-tych XX wieku – dwukondygnacyjnej. Obie części są podpiwniczone.

FOTOGRAFIE ZESPOŁU PAŁACOWEGO W KOŁYBKACH:

Powierzchnie poszczególnych kondygnacji wynoszą odpowiednio: piwnica: 250 m2, parter: 280 m2, I piętro: 265 m2, poddasze: 203 m2. Łącznie ok. 1.000 m2. Kubatura 4.900 m3. Pow. zabudowy 416 m2.

Pomieszczenia piwnicy przeznaczone są na cele rekreacji.

Na parterze znajduje się mieszkanie pracownicze, pokój z łazienką przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (w obiekcie zainstalowana jest platforma przyschodowa dla osób niepełnosprawnych z napędem elektrycznym), hol, pokój kominkowy, kuchnia, jadalnia, ogólnodostępna łazienka.

Na I piętrze znajdują się 4 apartamenty (z czego dwa dwupokojowe, dwa jednopokojowe) z oddzielnymi łazienkami. Główny apartament posiada wyjście na taras południowy – znajdujący się głównym wejściem do budynku.

FOTOGRAFIE WNĘTRZ PAŁACU:

Poddasze obiektu nie zostało jeszcze zaadoptowane – można założyć, że docelowo znajdować się tam mogą cztery dwuosobowe pokoje z łazienkami.

Główne wejście do pałacu znajduje się od strony południowej, zaś dwa dodatkowe – od strony północnej.

W latach 2002-2007 przeprowadzono częściowe, najbardziej pilne do wykonania prace remontowe, natomiast w latach 2011-2013 przeprowadzono całkowitą rewaloryzację zespołu pałacowego, wraz z wykończeniem wnętrz – obecnie obiekt pełni funkcję zakładowego ośrodka wypoczynkowego.

Standard wykończenia wnętrz określono jako korzystny. Stan techniczny obiektu – bardzo dobry.

Instalacje (m.in.): woda ciepła/zimna, kanalizacja sanitarna, centralnego ogrzewania (zasilana piecem na olej opałowy), alarmowa (antywłamaniowa), alarmowa – przeciwpożarowa. Stolarka okienna i drzwiowa – drewniana, w całości nowa.

Nieruchomość może zostać wykorzystana na cele komercyjne (typu hotel, dom weselny, dom spokojnej starości, ośrodek SPA) lub na cele prywatne – rezydencjonalne.

Budynek pałacu usytuowany jest na lokalnym wzniesieniu w centralno-północnej części parku.

Większa część powierzchni działki zagospodarowana jest w formie pięknie utrzymanego parku. W parku znajdują się trzy stawy wodne, połączone rowami przepływowymi. Główne aleje parkowe wykonane w technologii „Hansegrant” oraz częściowo z kostki granitowej.

FOTOGRAFIE PARKU ZE STAWAMI:

Park prezentuje wysokie walory kulturowe i przyrodnicze. Cały zespół posiada nieregularny kształt i jest w całości ogrodzony płotem z siatki. Wjazd na teren parku od strony południowej z asfaltowej drogi powiatowej (brama otwierana domofonem i z pilota). Dodatkowa brama wjazdowa umieszczona jest od strony wschodniej, prowadzi do niej aleja lipowa. Na terenie parku występuje liczne starodrzewie. Nie występują drzewa oznakowane jako pomniki przyrody, jednak kilka egzemplarzy z uwagi na ponadprzeciętne parametry pozwala na nadanie im takiego statusu. Przeważają gatunki liściaste. Park podlega bieżącej konserwacji i jego stan należy określić jako bardzo dobry.

W północnej części działki zlokalizowany został wolnostojący, parterowy budynek gospodarczy o pow. użytk.160 m2, wyposażony w instalację elektryczną i wodociągową. Pałac jest kompozycyjnie połączony z budynkiem gospodarczym aleją dębową. Budynek gospodarczy wymaga gruntownego remontu.

NIERUCHOMOŚĆ Z LOTU PTAKA:

CENA:

6 250 000 zł (do negocjacji)

ZABYTEK SPRZEDANY

 

Treść niniejszego ogłoszenia ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.


Adres obiektu:

Adres:
Kołybki 5
GPS:
52.8517199, 17.386584699999958

comments powered by Disqus