Zamek w Niemodlinie - w trakcie renowacji

You are here Start  > Renowacje dworu i pałacu >  Zamek w Niemodlinie - w trakcie renowacji
Item image

Zamek w Niemodlinie to zespół zamkowy, który pierwsze wzmianki o powstaniu datuje na przełom XIII i XIV wieku. W skład zespołu7 wchodzi budynek zamkowy, wieża bramna, most, podzamcze, oficyna, stajnie, budynek bramny.
Początkowo właścicielami i mieszkańcami zamku byli książęta niemodlińscy, opolscy i strzeleccy. Z czasem zamek wraz z miastem przechodził w posiadanie rodzin szlacheckich Pückler, Promnitz, Praschma. Na Wieży bramnej znajduje się herb rodziny Praschma z rogami jelenia.
Po 1945 roku zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Po tym czasie Zamek stał pusty jedynie zmieniał właścicieli, niestety żadnemu z nich nie udało się wyremontować zamku. Niestety został doszczętnie rozkradziony, obecnie pozostały gołe ściany, brakuje nawet kominków i marmurowych schodów.
W bieżącym roku tj. 2015 roku zamek przeszedł w ręce firmy z Łodzi, która rozpoczęła prace przygotowawcze do wyremontowania zamku.
Od lipca udostępniła zamek dla zwiedzających, stworzono nową salę tortur jako dodatkową ciekawostkę i atrakcję dla turystów.

Pierwszą rzeczą planowaną do zrealizowania jeszcze w tym roku jest remont sypiącego się dachu, wymiana dachówek, instalacji odgromowej, wieżyczek, rynien. Obecnie najważniejsze jest zabezpieczenie budynku przed dostawaniem się wody do wewnątrz. Kolejnym krokiem będzie spięcie klamrami ścian kaplicy.

Zamek zbudowano na planie prostokąta, posiada ok 86 komnat, ponad 40 tyś m3 kubatury, podziemia, kaplicę z kryptami.

Właściciel na razie nie ujawnia przyszłości zamku i tego, co w nim będzie zorganizowane, przynajmniej do czasu oficjalnego zatwierdzenia projektu.


Adres obiektu:

Adres:
Niemodilin
GPS:
50.6422, 17.61988999999994

comments powered by Disqus