pałac Kijany - zabytek na sprzedaż

Pałac Siedlimowice

You are here Start  > >  Pałac Siedlimowice
Item image

W 1386 r. we wsi Siedlimowice (niem. Schönfeld) powstał dwór obronny „Hof” będący własnością rycerza Heinemanna von Seidlitz. W połowie XVIII w. znajdował się tutaj okazały trzykondygnacyjny, czteroskrzydłowy pałac z wewnętrznym dziedzińcem, pokryty dachem dwuspadowym, przebudowany w stylu barokowym prawdopodobnie na przełomie XVII i XVIII w. Rozległy dziedziniec zewnętrzny i wejście do pałacu znajdowały się po stronie południowej. Bramę wejściową ujmował ozdobny portal, nad którym wznosiła się wieżyczka z barokowym hełmem. Dziedziniec zewnętrzny otaczały zabudowania mieszkalno-gospodarcze. Od strony północnej przylegał do folwarku ogród ozdobny otoczony murem z wejściem od strony pałacu. Cały zespół pałacowo-folwarczny otoczony był murem z trzema bramami.

W latach 1873-75 ówczesny właściciel Heinrich Korn całkowicie przebudował pałac. Nowy obiekt o cechach renesansowych i barokowych powstał na planie prostokąta. Od strony wschodniej dostawiona została kaplica, a od północnej wysoka wieża połączona z korpusem głównym przejściem arkadowym. Dwukondygnacyjny korpus pałacu pokryty był dwuspadowym dachem, natomiast trzykondygnacyjna wieża ażurową, cebulowatą kopułą. Elewacje pałacu zdobił bogaty tynkowany detal (pilastry, obramienia otworów, boniowanie, dekoracyjne szczyty, sterczyny, a także gryfy i maszkarony). Wraz z przebudową pałacu z lat 1873-75 przekształcono graniczący z nim od strony północnej teren w park krajobrazowy, przechodzący następnie w las z wytyczonymi trasami spacerowymi (obecnie nie istniejącymi).

Po II wojnie światowej uszkodzony przez pożar i nieużytkowany pałac uległ stopniowej dewastacji. Większość drobnych elementów architektonicznych z pałacu i jego otoczenia wywieziono do parku w Bogatyni. W latach 90-tych XX w. pałac był już całkowicie zrujnowany. W niewyjaśnionych okolicznościach zniknął ostatni znaczący detal architektoniczny, wykonany z piaskowca – herb Kornów, który zdobił portal wejściowy. Obecnie zachowały się jedynie mury zewnętrzne i wieża całkowicie zrujnowanej budowli.

fot. Anna Hamrol


Adres obiektu:

Adres:
Siedlimowice, gmina Żarów
GPS:
50.93101864378011, 16.573948860168457

comments powered by Disqus