Dwór Zaprężyn na Wzgórzach Trzebnickich - na sprzedaż

You are here Start  > Dwory na sprzedaż >  Dwór Zaprężyn na Wzgórzach Trzebnickich - na sprzedaż
Item image

Lokalizacja:
Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Długołęka
Miejscowość: Zaprężyn

Na sprzedaż niepowtarzalny zespół pałacowo-parkowy umiejscowiony w bardzo komfortowej odległości od Wrocławia – 30 min jadąc autostradą S8. Rezydencja ta to neorenesansowy, majestatyczny Dwór wzniesiony w latach 1880-1890 wraz z przynależnym parkiem ze starodrzewem i stawem.

Miejsce położone jest na malowniczym szlaku Wzgórz Trzebnickich z pofalowanymi polami i rozległymi widokami. Do Dworu z głównej drogi dojeżdża się lessowym jarem z odsłoniętymi korzeniami drzew i to już jest swojego rodzaju zapowiedź co będzie dalej…Faktycznie przejazd wąwozem przenosi niejako do innej epoki…Wytrawni rowerzyści niejednokrotnie poczuli smak tego miejsca, nie tylko oni, również były tu podobno kręcone sceny do filmu.

Obiekt otoczony zielenią jest enklawą spokoju i intymności. Zazwyczaj ludzie milkną tu wtapiając się w odgłosy natury – szum drzew, świergot ptaków, kumkanie żab czy odgłosy kaczek, które stale tu przylatują…Na środku stawu leży romantyczna wysepka z piękną płaczącą wierzbą. Ogród posiada wiele nietuzinkowych drzew, co czyni go szlachetnym.

Jakość ziemi jest niesamowita dlatego roślinność wygląda bardzo zdrowo, okolica pachnie świeżym powietrzem i człowiek w istocie tu wypoczywa. Zbyt duża ingerencja człowieka w naturę ogrodu może jednak popsuć jego urok, czasem należy ją zostawić w spokoju. Za stawem choć już poza granicami Dworu rozpościera się wzgórze z kontynuacją wąwozu, stamtąd czasem przychodzą sarny i jelenie. Płynący strumyk oddziela granice przynależne do Dworu od wąwozu, jednak faktycznie te granice zacierają się a las odbiera się jakby to była część posiadłości.

Osobnym jeszcze tajemniczym miejscem w ogrodzie jest lodownia z ceglanymi sklepieniami. Podobno jest gdzieś przejście z niej do Dworu…

Sam obiekt jest okazałą, masywną bryłą w sąsiedztwie olbrzymiego platana z jednej strony i „giganta” magnolii z drugiej…Dwór jest murowany, tynkowany, jednopiętrowy z pięcioma ryzalitami, dach jest czterospadowy z lukarnami. Część okien oraz drzwi zamknięte są półkoliście, pozostałe okna są proste i obramowane w kamieniu. Wszystkie narożniki ozdobione są wypukłymi kamiennymi płytami.

Dwór tworzą faktycznie 4 kondygnacje o zbliżonej wielkości ok. 220 m2 każda.
Część piwniczna jest wysoka a wszystkie pomieszczenia doświetlone są światłem dziennym, co jest dość nietypowe a zarazem interesujące. Piwnica jest charakterna z uwagi na okazałe ceglane sklepienia oraz oryginalnie zachowaną posadzkę. To tutaj niegdyś służba przygotowywała posiłki, które wędrowały windą lub krętymi magicznymi schodkami w górę.…

Przy wejściu do Dworu uwagę przykuwa naturalnie zachowana waniliowo-czarna posadzka, dalej jest parę kamiennych schodów a potem już tylko głowa sama skręca w kierunku majestatycznych schodów na pierwsze piętro z balustradą z ozdobnymi, roślinnymi motywami. Jest ona z pewnością dotknięta „rąbkiem czasu” ale cały w tym urok. Na schody pada stale różnorodne światło z olbrzymich okien. To miejsce jest niepowtarzalnym tłem do klimatycznych zdjęć.
Zarówno na parterze jak i na piętrze znajduje się po 6 pomieszczeń pokojowych oraz 3 łazienkowe. Strych jest bardzo wysoki i imponujący z uwagi na dobry stan solidnych belek i światła, które ciekawie wpada z intymnych okien.

Cały obiekt wymaga generalnego remontu, miejsce dla konesera, który potrafi dostrzec piękno w czasie, bo nigdy nowy budynek nie odda takiego klimatu jak imponują stare mury „z duszą”. Obiekt został wewnątrz zdewastowany przez żołnierzy radzieckich i niemieckich a potem niefrasobliwie oddany w ręce wielu rodzin, które raczej nie rozumiały piękna Dworu. Natomiast sama bryła jest bardzo przemyślana, solidna i ma piękną cegłę wewnątrz, którą należałoby wyeksponować bo może stać się niebanalnym tłem w aranżacji wnętrza.

Generalnie obiekt rodzi wiele pomysłów. Nadaje się na rodzinną rezydencję, hotel, spa, kameralne uroczystości weselne, klinikę lekarską, okazałe przedszkole czy reprezentacyjną siedzibę firmy czy centrum szkoleniowe.
Zarówno ogród jak i wnętrze jest doskonałym tematem do zdjęć.

Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.

CENA:

2.500.000 zł

KONTAKT DLA INWESTORÓW:

tel. +48 604 482 319
email: agnes.halicka@gmail.com

Treść niniejszego ogłoszenia ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.


Adres obiektu:

Adres:
Zaprężyn
GPS:
51.25220737943544, 17.193060837472583
Telefon:
604 482 319
agnes.halicka@gmail.com

comments powered by Disqus