pałac Kijany - zabytek na sprzedaż

Dwór Sarny - w trakcie renowacji

You are here Start  > Renowacje dworu i pałacu >  Dwór Sarny - w trakcie renowacji
Item image

Dwór Sarny (Scharfeneck) jest w rękach Fundacji Odbudowy Dworu Sarny po zakupie w 2013 r. od Agencji Nieruchomości Rolnych. W skład nieruchomości wchodzi dwór z XVI wieku, barokowa kaplica z XVIII w., spichlerz dworski z XVII w., budynek bramny, budynek szyi bramnej oraz folwark z dawnymi magazynami, oborami, wozownią i stajnią.
Cena nieruchomości wraz z 5 ha gruntu (w tym dawnym parkiem krajobrazowym zaprojektowanym przez Eduarda Petzolda w 1880 r.) wynosiła 774.500 zł, z czego ANR otrzymał w gotówce 556.000 zł a pozostała część kwoty jest zobowiązaniem inwestycyjnym w odbudowę obiektu w ciągu 5 lat. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy działania wydano lub podpisano umowy na ponad połowę tej kwoty.

W roku 2014 planowany jest całkowity remont dawnego domu bramnego z częściową rekonstrukcją dawnych detali architektonicznych, m.in. krenelaża i renesansowego kominka. W budynku znajdzie się kawiarnia. W tegorocznym planowaniu działalności Dworu Sarny przewiduje się również udostępnienie kaplicy do zwiedzania.

Docelowo planowane jest otwarcie jedynego w Polsce Centrum Muzyki Dawnej. We wnętrzach dawnego dworu zostaną zaaranżowane sale koncertowe, kinowe oraz muzealne z dawnymi instrumentami. Ponadto zostanie założona biblioteka nutowa i ponownie utworzone dworskie archiwum.

Wraz z budynkami folwarcznymi, kaplicą i dworem, pracom badawczym a w przyszłości projektowi rewaloryzacji zostanie poddany park dworski usytuowany w dolinie rzeki Włodzica u podnóża dworskiej skarpy.

Adres obiektu:

Adres:
Ścinawka Górna
GPS:
50.546277866864905, 16.462373077847587

comments powered by Disqus