pałac Kijany - zabytek na sprzedaż

Dwór Jaszkowa Górna - na sprzedaż

You are here Start  > Dwory na sprzedaż >  Dwór Jaszkowa Górna - na sprzedaż
Item image

Lokalizacja:
Województwo: dolnośląskie
Gmina: Kłodzko
Miejscowość: Jaszkowa Górna (6km od Kłodzka)

Na sprzedaż wyjątkowy zabytek – dwór renesansowy z ogrodem w miejscowości Jaszkowa Górna (niem: Oberhannsdorf), którego historia sięga XV wieku. Budynek dworu znajduje się w kompleksie zabudowań dawnego folwarku a później Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Jaszkowej Górnej. Zabudowania rozlokowane są wokół dziedzińca gospodarczego. Budynek dworu usytuowany jest na południowo-zachodnim skraju dziedzińca, nad stokiem wzgórza wznoszącego się od potoku w Jaszkowej. Tarasy przy tej części wychodzą na kamienny dziedziniec, parking i ogród na przeciwległym wzgórzu. Budynek dworu widoczny jest jako dominanta przestrzenna, z drogi biegnącej wzdłuż wsi i potoku. W latach 80 tych budynek wydzielono z terenu folwarku – działka nr 568/1. Z okien dworu roztaczają się niezwykle piękne widoki na okolicę nie skażoną nowoczesną zabudową ani przemysłem. Zabytek jest zabezpieczony i dozorowany, nie ulega dalszej dewastacji.

Powierzchnia użytkowa: 1200 m2
Liczba pięter: 4
Liczba pokoi: 50
Pow. działki: 6500 m2
Rok budowy: 1496
Budulec: kamień, cegła, drewno
Media: prąd, woda, gaz, kanalizacja.
Ogrzewanie węglowe: w trakcie realizacji.
Dach: nowy, skośny, kryty blachą miedzianą. Stropy żelbetowe i inne: nowe. Na poddasze schody żelbetowe. Okna drewniane – stare.
Droga dojazdowa i parking: o nawierzchni kamiennej.
Powierzchnia ogrodzonego siatką ogrodu: 6500 m2.
Budynek posiada piwnice, lochy, strych.
Pałac jest po remoncie kapitalnym w stanie surowym zamkniętym. Wykonano projekty z przeznaczeniem obiektu na działalność muzealno pensjonatową. Do wglądu 17 teczek zatwierdzonej dokumentacji, kosztorysy i inwentaryzacje.

Nieruchomość nieobciążona, hipoteka czysta.
Zespół dworski wpisany do rejestru zabytków pod nr 17/A00/1-6 jako cenny dobro kultury. Nie objęty postępowaniem konserwatorskim a kontrole stanu obiektu wydały opinie pozytywne co do stanu utrzymania.

FOTOGRAFIE DWORU I OTOCZENIA:

 

Rys historyczny:
Dwór w Jaszkowej Górnej to najprawdopodobniej najstarszy tego typu obiekt na Ziemi Kłodzkiej. Jego początki sięgają 1502 roku! Najpierw stała tu wieża mieszkalna, której pomieszczenia były tak ciasne, że wchodziło się do niej zewnętrznymi schodami na wysokości pierwszego piętra. Pierwszy dwór w Jaszkowej mógł być ufundowany przez Hansa Daniela von Henningdorf /von Hausdorf/ w pierwszej połowie XVI wieku. Przebudowy z 1550 roku, a i potem w latach 1570 – 1600 sprawiały, że dwór stawał się powoli reprezentacyjną rezydencją. W 1669 roku w Jaszkowej Górnej zamieszkała księżna Maria Benigna, wdowa po księciu Piccolomini. W 1696 roku musiała opuścić dwór a kupił go po niej hrabia von Goetzen – właściciel m.in. rezydencji w Bożkowie. W końcu obiekt przeszedł w ręce rodziny Magnisów i pozostawał ich własnością do końca II wojny. W XX wieku dwór był dwukrotnie remontowany, ostatni raz w latach 90-tych. Przez jakiś czas było to nawet miejsce bardziej znane, do zabytkowych sal przeprowadziło się bowiem na pewien okres Muzeum Ziemi kłodzkiej. Dzisiaj obiekt jest własnością architekta i antykwariusza Jacka Kilińskiego.

FOTOGRAFIE WNĘTRZ DWORU:

Prace remontowe:
W latach 80-tych dokonano wymiany więźby dachowej, zmieniono jednocześnie pokrycie dachu, zastępując eternit blachą miedzianą (projekt adaptacji pałacu w Jaszkowej Górnej – arch. J.Kołodziejski i arch. J.Pałka). W latach 80-tych wykonano inwentaryzacje pałacu oraz projekt jego adaptacji dla potrzeb składnicy muzealnej z pokojami gościnnymi i pracowniami. Zatwierdzony projekt zrealizowano częściowo. Wymieniono drewniane stropy i schody na poddasze wykonano z żelbetu. Wzmocniono lub wymieniono słabe elementy konstrukcyjne i przebudowano piwnice. Większość pomieszczeń jest w stanie otynkowanym, a w kilku są nawet drzwi i podłogi. Wykonano kanały instalacyjne i przyłącza wodociągów i kanalizacji. W dachu wykonano rząd okien, które doświetlają zaplanowane pokoje gościnne na poddaszu. Od południowego zachodu zbudowano drogę dojazdową i parkingi z kamienną nawierzchnią. Ogród o powierzchni prawie 7000 m2 jest ogrodzony i utrzymywany w stanie dzikim. Elewacja wymaga remontu kapitalnego, z zachowaniem istniejących sgrafitti.

DETALE ARCHITEKTONICZNE:

CENA NETTO: 2.800.000 zł

KONTAKT DLA INWESTORÓW:

tel. +48 614 155 690
email: maxon@maxon.pl

Treść niniejszego ogłoszenia ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.


Adres obiektu:

Adres:
Jaszkowa Górna
GPS:
50.40713873608085, 16.739687186169476
Telefon:
+48 614 155 690
maxon@maxon.pl

comments powered by Disqus