pałac Kijany - zabytek na sprzedaż

Pałac Gałów

You are here Start  > >  Pałac Gałów
Item image

Gałów (Gross Gohlau) – Obecny kształt pałacu, a także jego wystrój, pochodzą z początków XX wieku, czyli z czasów ostatniej przebudowy. Sam pałac natomiast jest wspominany w dokumentach sądowych już w roku 1561, gdy był własnością rodziny von Seidlitz. W czasie wojny 30-letniej zamek został zniszczony. Najprawdopodobniej w XIX od strony zachodniej zostało dobudowane skrzydło, w wyniku czego zlikwidowano wewnętrzny dziedziniec. Pod względem estetycznym, wzbogacono fasadę pałacu o narożne ganki, przybudówki, a także zmodernizowano wnętrze. W wyniku tych wszystkich prac, elewacje pałacu łączą cechy stylowe gotyku, renesansu i klasycyzmu.
W latach 70-tych XX wieku pałac należał do PGR-u w Lutyni i był częściowo zamieszkały, choć już wtedy jego stan techniczny nie był najlepszy.
W roku 1998 nieznany sprawca podpalił w kilku miejscach dach. Pałac od tego czasu jest ruiną. Zarys romantycznego parku otaczającego pałac od południowego – wschodu jest nieczytelny, porośnięty dziką roślinnością, zamieniony w łąkę gospodarską.

Ciekawe fakty: W czasie wojen śląskich, w 1754r. oraz 1787r. król pruski Fryderyk Wielki dwukrotnie zatrzymał się w Gałowie, gdzie obserwował manewry pruskiej armii. W grudniu 1757 roku, przed bitwą pod Lutynią, pomiędzy Gałowem a Małym Gałowem, stacjonowały wojska austriackie.

Obecnie pałac jest właśnoscią prywatną.

fot. Anna Hamrol

Adres obiektu:

Adres:
Gałów, gmina Kąty Wrocławskie
GPS:
51.11011006272512, 16.81782603263855

comments powered by Disqus