pałac Kijany - zabytek na sprzedaż

Blog Archives

Zabytkowa posiadłość ziemska - Dolny Śląsk

Lokalizacja:
Województwo:dolnośląskie

Powierzchnia dworu: 600 metrów kwadratowych
Powierzchnia folwarku: 2,1 ha
Powierzchnia gruntów: ok. 47 ha

Na sprzedaż zabytkowy dwór z folwarkiem i gruntami rolnymi położony na Dolnym Śląsku.

Na posiadłość składają się:
1. Budynki
– Dwór (pałac), o powierzchni ponad 600 m2 , piwnica, parter, poddasze – dwór, jako jedyny jest wpisany do rejestru zabytków;
– Stajnia większa o powierzchni ok. 660 m2 – parter, poddasze;
– Stajnia mniejsza o powierzchni ok. 620 m2 – parter , poddasze;
– Budynek mieszkalny o powierzchni ok. 130 m2 – parter;
– Budynek gospodarczy o powierzchni ok. 80 m2 – parter.
Ponadto budynek świniarni, domek wagi.

2. Folwark o powierzchni ok. 2,1 ha, z odkrytym, starym, granitowym brukiem, w skład którego
wchodzą wymienione wyżej budynki;
3. Sad o powierzchni ok. 0,6 ha;
4. Park na wzgórzu o pow. ok 2,0 ha;

5. Ziemia rolna o powierzchni ok. 40 ha, z czego 30 ha w dobrej kulturze rolnej pozwalającej
na uprawę każdego rodzaju, aktualnie uprawiana;
6. Jeszcze ok. 5 ha nadaje się do pozyskania w celach uprawowych;
7. Pozostałe ok. 5 ha to zadrzewienia w postaci dębów, akacji i innych gatunków, raczej do
pozostawienia w takiej formie.

Możliwe wszelkie uprawy. Świetne miejsce dla uprawy winorośli, możliwa uprawa o powierzchni ok. 30 ha, w budynkach przetwórnia i pensjonat na ok. 25 pokoi. W budynkach: sala imprezowa, przetwórnia, pensjonat, piwnica. Na około 20 hektarach potwierdzona możliwość założenia elektrowni fotowoltaicznej. Na remont budynków dotacje i zwolnienia podatkowe.

Na miejscu bardzo solidny człowiek zajmujący się tym gospodarstwem dla obecnych właścicieli, a rekomendowany dla przyszłych.

ATRAKCYJNA CENA: 3.500.000 zł

KONTAKT DLA INWESTORÓW:

+48 602 611 761
e-mail: winnicakresy@gmail.com

Treść niniejszego ogłoszenia ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.

BIM MONUMENTS - KAŻDY BUDYNEK MA SWOJĄ HISTORIĘ

BIM Monuments
3D+I Sp. z o.o. ul. Zamknięta 10/ 1.5, 30-554 Kraków

Kontakt:
telefon: +48 533 667 675
e-mail: biuro@bimmonuments.pl, tp@bimmonumenst.pl

BIM Monuments to grupa specjalistów z obszaru digitalizacji obiektów zabytkowych, działająca w tej dziedzinie od ponad 10 lat.

OBSZAR NASZYCH DZIAŁAŃ TO:

 • SKANOWANIE 3D I POMIAR 3D
 • INWENTARYZACJE 2D/3D/BIM OBIEKTÓW
 • CYFRYZACJA I DIGITALIZACJA ZABYTKÓW
 • KOORDYNACJA PRZEBUDOWY I ADAPTACJI Z ZASTOSOWANIEM TECHNOLOGI BIM

Współpracujemy z Inwestorami, Projektantami, Konserwatorami w całym procesie odbudowy i renowacji.

KORZYŚCI DLA NASZYCH PARTNERÓW:

 • rzetelne dane o budynku / terenie inwestycji pozwalają zmniejszyć kilkukrotnie ryzyko złych decyzji inwestycyjnych i projektowych
 • zmniejszona ilość błędów projektowych od etapu koncepcji, projektu technicznego (budowlanego), aż po projekt wykonawczy czy projekty aranżacji wnętrz
 • znacznie mniejsza ilość niespodzianek na budowie podczas realizacji projektu
 • lepsza kontrola budżetu inwestycji
 • model i dokumentacja budynku na miarę XXI w.

WYBRANE REALIZACJE:

 • PAŁACE I ZAMKI: Zamek Królewski na Wawelu – Dziedziniec Arkadowy, Smocza Jama; Zamek w Pieskowej Skale; Zamek Czocha – Zespół Folwarczny; Pałac w Mordach; Pałac Habsburgów w Żywcu; Pałac Hebdowski w Krakowie
 • HOTELE I KAMIENICE w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i nie tylko
 • OBIEKTY SAKRALNE: kościoły, klasztory
 • ARCHITEKTURA DREWNIANA: więźby dachowe, wiatraki, kościoły i wiele innych

NASZE DOŚWIADCZENIE:

BIMfaktoria – digitalizacja zabytków, BIM historyczny, skaning laserowy

BIMfaktoria – digitalizacja zabytków,
BIM historyczny, skaning laserowy

Karol Argasiński
office@bimfaktoria.pl
+48 883 260 080
www.bimfaktoria.pl

Oddział Warszawa ul. Jana Pawła II 27, 00-867 Warszawa
Oddział Jarosław ul. Racławicka 1a, 37-500 Jarosław

O FIRMIE:

Firma BIMfaktoria istnieje na rynku od 2019 roku. Została założona przez Karola Argasińskiego, architekta i certyfikowanego BIM Managera z ponad 10 letnim doświadczeniem w zakresie BIM i digitalizacji poprzez wykorzystanie skaningu laserowego 3D oraz technik fotogrametrycznych.

Działalnością firmy BIMfaktoria jest szeroko pojęta digitalizacja obiektów z wykorzystaniem skaningu laserowego 3D i fotogrametrii oraz technologie cyfrowe takie jak Building Information Modelling (BIM). Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, praktycznemu wykorzystaniu technologii pomiarowych i BIM, firma świadczy wysokiej jakości usługi, które wspomagają procesy projektowe w całym cyklu jego życia – od inwentaryzacji, po zarządzanie obiektem.

OFERTA FIRMY:

BIM historyczny nazywany również heritage BIM lub digitalizacją zabytków jest specjalnością BIMfaktoria. W ramach naszych usług przeprowadzamy pomiary skaningowe w szerokim spektrum koloru oraz intensywności. Dostarczamy bogate w detale modele heritage BIM z opracowaną klasyfikacją i danymi historycznymi. Model HBIM (Historyczny BIM) to rozbudowana baza danych o zabytku, która z powodzeniem może być wykorzystywana przez specjalistów konserwatorów zabytków, wykonawców, archeologów i nie tylko.

Obecnie tradycyjne metody pomiarowe odchodzą w niepamięć, a w ich miejsce wchodzą nowe technologie takie jak skaning laserowy czy fotogrametria, które mają również swoje zastosowanie w inwentaryzacji obiektów zabytkowych. Skanowanie laserowe 3D znacznie pomaga w procesie renowacji obiektu, ale również daje możliwość zachowania go w cyfrowym archiwum dla przyszłych pokoleń.

Modele HBIM mogą stanowić źródłową bazę danych przy potencjalnym przekształcaniu substancji zabytkowej, jak również aktywnej ochrony tego zasobu. Integracja informacji semantycznych ze sparametryzowaną geometrią 3D przyspiesza i ułatwia zrozumienie zarówno badanego obiektu, jak również planowanie i zarządzanie pracami projektowymi. Zintegrowane środowisko cyfrowe HBIM umożliwia elastyczne modyfikowanie i wykorzystywanie powiązanych zasobów, wspomagając ochronę zabytku w celach popularyzatorskich, badawczych, projektowych oraz dokumentacyjnych.

Skaning laserowy
Usługi skanowania laserowego 3D obiektów architektury, obiektów zabytkowych, w tym digitalizacja zabytków, a także obiektów inżynierskich i przemysłowych. Korzystamy najlepszych w swojej klasie skanerów laserowych firmy FARO serii Focus S70-S150.

Chmury punktów
Usługi przetwarzania chmur punktów, a także obsługa i obróbka chmur punktów z każdego rodzaju skanera laserowego. Zapewniamy rejestrację danych skaningowych, tworzenie dokumentacji, ortofotomapy, badania deformacji z pomiarami delta, filtrację chmury punktów.

Fotogrametria
Oferujemy szybkie i precyzyjne pomiary oraz praktyczne zastosowanie pomiarów fotogrametrycznych takich jak ortofotomapy i modele 3D oparte na zdjęciach naziemnych, obrazów z drona, a także skanów laserowych 3D.

Modelowanie 3D BIM
Wykonujemy modele 3D BIM obiektów architektonicznych, industrialnych i przemysłowych, dostarczając pełną dokumentację 2D i dopracowane modele 3D. Do każdego modelu dostarczamy prezentację w formacie BIMx do oglądania w sieci, na komputerze lub VR.

Inwentaryzacja BIM
Inwentaryzacja architektoniczno-budowlana budynków i pomieszczeń istniejących wykonywana techniką skanowania laserowego 3D. Ponadto świadczymy usługi inwentaryzacji i digitalizacji zabytków i tzw. BIM historyczny.

Zamek Karłowice - zabytkowa nieruchomość na sprzedaż

Lokalizacja:
Województwo: opolskie, Powiat: opolski, Gmina: Popielów, Miejscowość: Karłowice.

Odległości:
Opole 31 km, Wrocław 63 km, Brzeg 20 km, Namysłów 31 km, Niemodlin 35 km, Kluczbork 46 km, Oleśnica 56 km.

Zamek w Karłowicach jest jednym z najstarszych zabytków w powiecie opolskim i jedną z nielicznych najlepiej zachowanych budowli zamkowych o średniowiecznej metryce i czytelnej strukturze rozplanowania w niżowej części Śląska. Istnieje możliwość zakupu zamku z parkiem, wraz z zabytkowym młynem i spichlerzem.

HISTORIA

Zamek został wzniesiony w połowie XIV wieku przez ród von Tschammer. Powstał na niewielkim wzniesieniu, nad brzegiem rzeki Strobawy na planie nieregularnego trapezu. Składał się z wysokich ceglanych murów obwodowych i domu mieszkalnego przy kurtynie północnej. Wjazd prowadził od zachodu. Przy bramie znajdowała się cylindryczna wieża stanowiąca główny czynnik obronny w razie zagrożenia.

Po bezpotomnej śmierci ostatniego księcia brzeskiego Jerzego Wilhelma, Karłowice stają się własnością cesarza austriackiego. Ponieważ cesarz w przeciwieństwie do protestanckich książąt był katolikiem, na zamku powstała barokowa kaplica, trzyprzęsłowa z apsydą. Od 1493 roku karłowickie dobra należały do Adama Beessa, marszałka, później namiestnika księstwa brzeskiego. Na przełomie XV i XVI wieku zamkową bramę przebudowano w budynek bramny. Przy murze wschodnim postawiono budynek gospodarczy oraz nadbudowano wieżę. W roku 1565 karłowickie dobra kupił od rodziny Beessów książę brzeski Jerzy II. Zamek w Karłowicach służył książętom brzeskim jako dwór myśliwski skąd wyruszali na łowy w okolicznych lasach. To właśnie wkrótce po hubertusowym polowaniu, jakie odbywało się w Karłowicach w roku 1675 zmarł ostatni Piast, Jerzy IV Wilhelm.

W roku 1742 po przegranej przez Austrię wojnie, Śląsk znalazł się w państwie pruskim. Dobra karłowickie wraz z zamkiem zabudowaniami folwarcznymi, młynem, gorzelnią były dzierżawione i często zmieniały właściciela. W drugiej połowie XVIII wieku, na zewnątrz południowo-wschodniego narożnika muru, wzniesiono dwukondygnacyjny dom mieszkalny w kształcie litery „L”. Połączono go z budynkiem bramnym.

W wieku XIX do muru południowego dostawiono kolejny dwukondygnacyjny budynek. Powstało w ten sposób czteroskrzydłowe założenie z wewnętrznym dziedzińcem. Wokół zamku utworzono niewielki park krajobrazowy.
Po zakończeniu II wojny światowej zamek w Karłowicach stał się własnością Skarbu Państwa. Został przekazany w zarząd Nadleśnictwu w Brzegu, które zaadaptowało go na hotel dla pracowników leśnych. Brak należytej opieki nad zabytkowym obiektem doprowadził do jego dewastacji. Jedynie niewielką część zamkowych pamiątek można oglądać w Muzeum w Brzegu. W latach 80-tych XX wieku zamek trafił w prywatne ręce. Jednakże z powodu trudności finansowych ówczesnego właściciela nie podjęto żadnych działań zmierzających do przywrócenia blasku zamkowi. Ostatecznie w roku 2006 zamek trafił w ręce obecnego właściciela.

DANE TECHNICZNE

Powierzchnia zabudowy: 1.237,78 m2
Powierzchnia dziedzińca: 383,50 m2
Powierzchnia użytkowa: 1.493,18 m2
w tym:
– piwnice 338,79 m2
– parter 581,33 m2
– piętro 573,06 m2

Kubatura: 14.345,00 m3, w tym:
– wieża 1.433,00 m3
– budynek frontowy mieszkalny  4.550,00 m3
– budynek południowy mieszkalny  2.450,00 m3
– budynek wschodni gospodarczy  2.165,00 m3
– kaplica  3.750,00 m3

Wysokość wieży: ok. 40 m z hełmem.
Numer Księgi Wieczystej: OP1B/00016441/0 – Sąd Rejonowy w Brzegu, V Wydział Ksiąg Wieczystych.

DOTYCHCZASOWE DZIAŁANIA NA TERENIE ZABYTKU

Inwentaryzacja budowlana obiektu,
– Kwerenda historyczna oraz badania stratygraficzno – architektoniczne,
– Inwentaryzacja drzew w parku oraz operat pielęgnacyjny,
– Wycinka zbędnych drzew w zabytkowym parku,
– Koncepcja programowo – przestrzenna,
Koncepcja rewaloryzacji parku oraz układu wodnego,
– Ekspertyza techniczna stanu obiektu,
– Badania geologiczne,
– Ekspertyza techniczna zabezpieczenia przeciwpożarowego,
Projekt budowlany remontu Zamku,
– Projekty wykonawcze remontu Zamku: architektura, konstrukcja, instalacje,
– Kosztorysy inwestorskie,
– Operat wodnoprawny wraz z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie przejścia metodą przewiertu sterowanego pod dnem Młynówki Karłowickiej w Karłowicach,
– Uzupełniająca opinia geotechniczna warunków gruntowo wodnych,
Ratunkowy remont stropodachu budynku południowego,
– Audyt energetyczny,
Ratunkowy remont – stabilizacja i szycie ścian przypory budynku południowego,
– Odrestaurowanie XIX wiecznej rzeźby św. Jana Nepomucena.

Sfinansowanie inwestycji niebędących własnością Właścicieli Zamku:

– dokumentacji wykonawczej wyremontowanego w 2018 roku przez Urząd Gminy Popielów mostku,
– wykonanie drewnianej balustrady przy mostku oraz renowacja murów przyporowych przy mostku.

DODATKOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE SPRZEDAŻY I WYCENY

W zależności od ostatecznej konfiguracji nieruchomości do sprzedaży (zamek z otaczającym parkiem, młyn, spichlerz), cena sprzedaży waha się od 1,99 do 2,99 mln PLN i podlega negocjacji, m.in. w opcji transakcji jest przyległa działka o powierzchni ok. 0,8 ha, na której jest możliwość wybudowania obiektu towarzyszącego, który nie podlega wytycznym konserwatorskim. Dodatkowa działka o numerze 448/6 położona jest na terenie z przeznaczeniem mieszkalno-usługowym (mapa ewidencyjna i screen z MPZP w załączniku). Wtedy całość terenu wraz zamkiem stanowiłaby powierzchnię ok. 4 ha.

KONTAKT DLA INWESTORÓW:

+48 662 196 964
e-mail: agata.a.duliniec@gmail.com

Treść niniejszego ogłoszenia ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.

Dawny klasztor w Domaszkowie - zabytek na sprzedaż

Lokalizacja:
Województwo:dolnośląskie
Powiat:kłodzki
Powierzchnia budynku: 1400 metrów kwadratowych
Powierzchnia działki: 4400 metrów kwadratowych

Na sprzedaż dawny klasztor w górskiej miejscowości. Okazyjna cena za obiekt w dobrym stanie.
Budynek powstał w XIX wieku, jako miejsce prowadzenie działalności charytatywnej przez siostry katolickie. Z tego czasu zachowała się kaplica z pięknie zdobionym sklepieniem.

Budynek po niedawnym remoncie. Wymieniony został dach (dachówka ceramiczna), odnowiono elewację wraz z ociepleniem ścian, wymieniono wszystkie okna.
Wnętrze do remontu. Budynek charakteryzuje się korzystnym układem funkcjonalnym, łatwym do adaptacji do wszechstronnych celów. Obiekt można uruchomić w całości, bądź etapami poszczególne jego części.

Miejscowość znajduje się w atrakcyjnym turystycznie regionie południowej części Kotliny Kłodzkiej. Doskonałe miejsce wypadowe na górskie wyprawy, do okolicznych stoków narciarskich i innych atrakcji zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie granicy.

ATRAKCYJNA CENA: 650.000 zł

KONTAKT DLA INWESTORÓW:

+48 501 44 44 11
e-mail: jpawlowski@op.pl

Treść niniejszego ogłoszenia ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.